Za nami pierwsze wydarzenie z cyklu Forum Idei Finansowych. Zorganizowana przez Instytut Badań i Analiz Finansowych konferencja Edukacja finansowa wczoraj, dziś i jutro. Czy Polacy są przygotowani do inwestowania? odbyła się w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie 13 grudnia br. Na konferencji pojawiło się wiele znanych osobistości ze świata finansów. Dr Lidia Adamska, członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA, mówiła o roli, jaką od dwudziestu lat odgrywa Giełda w edukacji finansowej Polaków. Konferencje, kursy, szkolenia oraz współpraca z uczelniami wyższymi to stałe elementy strategii biznesowej Giełdy, która prowadzi też portale edukacyjne. Podkreśliła również, że dzisiaj rachunki inwestycyjne ma 1,5 milionów Polaków. - Większa zamożność to większe potrzeby inwestycyjne, a to wiąże się z zapotrzebowaniem na edukację finansową - mówił prof. Andrzej Cwynar z Instytutu Badań i Analiz Finansowych, którego wystąpienie poświęcone było tejże edukacji w świetle badań. Wyniki nie są optymistyczne. Dyrektor IBAF przytoczył raport SGH, w którym stwierdzono, że polskie społeczeństwo posiada słabą wiedzę finansową w porównaniu z obywatelami innych państw. Znaczący jest fakt, że największe braki można zidentyfikować w zakresie edukacji osób dorosłych. Również w tej sferze Polska mocno odstaje od krajów wysoko rozwiniętych. - Świat polityki nie rozumie procesów zachodzących w świecie realnym – stwierdził dr Ryszard Petru, partner w PwC i Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich – Zastraszająca jest lekkość polityków w mówieniu o tym, co sądzą, bez dokładnego sprawdzenia. Na koniec zaapelował, aby nie inwestować w coś czego się nie rozumie. Według Marcina Mroza, Głównego Ekonomisty BNP Paribas Bank Polska SA, każdy kryzys jest inny. Nie ma podręczników, prawd objawionych czy gotowych zestawów, które przygotują do inwestowania w czasach kryzysu. Jednocześnie obecny kryzys jest wystarczająco długi, by móc zdefiniować narzędzia, w które należy się uzbroić. Oprócz dobrej znajomości rynkowego know-how gospodarek bazowych oraz tych modnych, należy elastyczniej reagować na szybkie zmiany sytuacji rynkowej. ; O edukacji finansowej w Wielkiej Brytanii oraz ewolucji, którą ta dziedzina przeszła od lat 50 ubiegłego wieku, mówił prof.; Javed Ghulam Hussain z Birmingham City University. Edukacja finansowa powinna zaspokajać obecne i przyszłe potrzeby biznesu oraz dostarczać wiedzy, dzięki której będzie można uniknąć nadmiernego ryzyka jak w czasie obecnego kryzysu. Po wystąpieniu prelegentów odbył się panel dyskusyjny. Poruszono w nim tematy odpowiedzialności komentatorów ekonomicznych, ich wpływu na rynki światowe oraz perspektywy dydaktyczne. Szczególną uwagę zwrócono na błędy w procesie nauczania, gdzie większą wagę należy przykładać do uczenia analizowania, selekcjonowania faktów oraz sprawnego komentowania. ; Podczas konferencji połączono się także z Laboratorium Finansowym Instytutu Badań i Analiz Finansowych znajdującym się w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kielnarowej, które jest częścią kampusu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wydarzenie zostało zainspirowane wynikami badań o wiedzy finansowej Polaków, według których w 2010 r. blisko 70% Polaków nie zaoszczędziło ani złotówki, jedynie co czwarty obywatel ma jakiekolwiek oszczędności a inwestowanie na giełdzie wydaje się być czymś tylko dla wtajemniczonych. ; Zobacz galerie z wydarzenia Galeria.